Peldvietu ūdens kvalitātes tūlītējā novērtēšana

Lai peldēšanās būtu droša, Veselības inspekcija oficiālās peldsezonas laikā (15.maijs - 15.septembris) veic peldvietu ūdens kvalitātes pārbaudes jeb monitoringu Latvijas oficiālajās peldvietās. Peldvietu ūdens kvalitātes pārbaudes peldvietās tiek veiktas kopumā vismaz piecas reizes (vienu reizi pirms peldsezonas sākuma un vismaz četras - peldsezonas laikā). Ja peldvietā tiek konstatēts mikrobioloģisks piesārņojums, var tikt ņemti papildus ūdens paraugi, lai noskaidrotu, vai ūdens piesārņojums ir bijis īslaicīgs un peldēties ir droši.

Veselības inspekcijas speciālisti peldūdens monitoringa ietvaros peldvietā paņem ūdens paraugu, kā arī veic vizuālu peldvietas novērtēšanu, pievēršot uzmanību ūdens krāsai, peldošiem atkritumiem un naftas produktiem ūdenī, kā arī iespējamam zilaļģu savairošanās procesam. Ūdens paraugu ņemšana tiek veikta atbilstoši Ministru kabineta 28.11.2017. noteikumu Nr. 692 “Peldvietas izveidošanas, uzturēšanas un ūdens kvalitātes pārvaldības kārtība” (turpmāk - Noteikumi Nr. 692) 7. pielikuma norādītajām prasībām.

Akreditētā laboratorijā ūdens paraugos nosaka divus mikrobioloģiskos rādītājus – zarnu nūjiņu (Escherichia coli jeb E.coli) un zarnu enterokoku daudzumu ūdenī. Mērvienība, kurā tiek noteikts E.coli un zarnu enterokoku skaits, ir koloniju veidojošās vienības (KKV) uz 100 ml ūdens. Šie rādītāji kalpo kā indikatori iespējamā fekālā ūdens piesārņojuma atklāšanai, kas var saturēt slimības izraisošās patogēnās baktērijas un vīrusus.

Peldvietu ūdens kvalitātes tūlītējas novērtēšanas  robežlielumi ir norādīti Noteikumu Nr. 692 8. pielikumā. Pēc laboratorisko analīžu rezultātiem Veselības inspekcijas speciālists novērtē iegūtos peldvietu ūdens mikrobioloģiskās kvalitātes rādītājus, balsoties uz noteiktiem kritērijiem, un nosaka slēdzienu:

•  peldēties atļauts, ja E.coli ir līdz 1000 KKV/100 ml un zarnu enterokoki ir līdz 300 KKV/100 ml;

•    peldēties nav ieteicams, ja E.coli skaits robežās 1000-3000 KVV/100 ml un/vai zarnu enterokoku skaits ir robežās 300-500 KKV/100 ml;

•    peldēties aizliegts, ja E.coli skaits ir lielāks par 3000 KKV/100 ml un/vai zarnu enterokoku skaits pārsniedz 500 KKV/100 ml.

Pēc mikrobioloģisko rādītāju laboratorisko izmeklējumu rezultātu saņemšanas, ņemot vērā arī peldvietā veiktos vizuālos novērojumus, novērtē un sniedz gala slēdzienu par ūdens kvalitāti – peldēties atļauts, peldēties nav ieteicams vai arī peldēties aizliegts. Ja peldvietā ir nosakāms peldēšanās ierobežojums “peldēties nav ieteicams” vai “peldēties aizliegts”, Veselības inspekcija sazinās ar oficiālās peldvietas kontaktpersonu un informē sabiedrību. Peldūdens kvalitātes monitoringa rezultāti tiek publicēti Veselības inspekcijas mājaslapā.

Peldvietu ūdens kvalitātes monitoringa rezultāti veido peldvietu ūdens kvalitātes informācijas kopumu, kas tālāk tiek izmantots peldvietu ilglaicīgās ūdens kvalitātes novērtēšanai.

Kopsavilkums par peldēšanās ierobežojumiem Latvijas oficiālajās peldvietās no 2020.-2024. gadam.

Peldvietu ilglaicīgā ūdens kvalitāte

Ilglaicīgās kvalitātes novērtējums tiek veikts, izmantojot peldvietu ūdens kvalitātes informācijas kopumu par pēdējām četrām peldsezonām, ietverot pēdējo peldsezonu.

Ilglaicīgās kvalitātes novērtējums raksturo peldvietas fekālā piesārņojuma kopējo risku – peldvietas ar zemu ūdens kvalitāti ir pakļautas regulāram neattīrītu vai nepietiekami attīrītu notekūdeņu piesārņojumam, vai arī to ietekmē citi fekālā piesārņojuma avoti (ūdensputni, piesārņojuma ieplūde no sauszemes u.c.).

Pēc ilglaicīgās kvalitātes novērtējuma, kā to paredz Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2006/7/EK (2006.gada 15.februāris) par peldvietu ūdens kvalitātes pārvaldību un Direktīvas 76/160/EEK atcelšanu (turpmāk - Direktīva 2006/7/EK), peldvietas ūdens tiek klasificēts kā “izcilas”, “labas”, “pietiekamas” vai “zemas” kvalitātes klases ūdens. Visās peldvietās, lai netiktu apdraudēta peldētāju veselība, ir jānodrošina vismaz pietiekamas kvalitātes ūdens.

Iekšzemes ūdeņu (upju, ezeru, ūdenskrātuvju u.c.) un piekrastes un pārejas ūdeņu peldvietu ūdens kvalitātes ilglaicīgo novērtējumu veic atbilstoši Direktīvas 2006/7/EK un Noteikumu Nr. 692 prasībām, piemērojot statistiskās analīzes kritērijus, kas doti 1.tabulā iekšzemes ūdeņu peldvietām un 2. tabulā piekrastes un pārejas ūdeņu peldvietām.   

1. tabula. Iekšzemes ūdeņu peldvietu ilglaicīgās kvalitātes kritēriji atbilstoši Noteikumiem Nr. 692  

N.p.k.

Rādītājs

Izcila kvalitāte

Laba kvalitāte

Pietiekama

kvalitāte

 1.

Zarnu enterokoki (KVV/100 ml)

200(1)

400(1)

330(2)

2.

Escherichia coli

(KVV/100 ml)

500(1)

1000(1)

900(2)

                Piezīmes: KVV – kolonijas veidojošās vienības                                                            

                                                     (1) Pamatojoties uz 95.procentiles novērtēšanu                                   

                                                     (2) Pamatojoties uz 90.procentiles novērtēšanu

2. tabula. Piekrastes un pārejas ūdeņu peldvietu ilglaicīgās kvalitātes kritēriji atbilstoši Noteikumiem Nr. 692

N.p.k.

Rādītājs

Izcila kvalitāte

Laba kvalitāte

Pietiekama

kvalitāte

1.

Zarnu enterokoki (KVV/100 ml)

100(1)

200(1)

185(2)

2.

Escherichia coli

(KVV/100 ml)

250(1)

1000(1)

900(2)

               Piezīmes: KVV – kolonijas veidojošās vienības                                                                

                                                      (1) Pamatojoties uz 95.procentiles novērtēšanu                                   

                                                     (2) Pamatojoties uz 90.procentiles novērtēšanu

Kopsavilkums par Latvijas oficiālo peldvietu ūdens ilglaicīgo kvalitāti 2020.-2024. gadam.