Video: Kā pareizi lietot sejas masku?
Lietosim sejas maskas pareizi, ievērosim distancēšanos, un tad mums izdosies ierobežot Covid-19 vīrusa izplatību!
Lietosim sejas maskas pareizi, ievērosim distancēšanos, un tad mums izdosies ierobežot Covid-19 vīrusa izplatību!
Sejas masku obligāti jāvalkā:
Sejas masku vari nevilkt brīžos, kad:
Vispareizāk būtu lietot medicīniskās un nemedicīniskās (auduma) sejas maskas. Nepieciešamo aizsardzību var nodrošināt arī izmantojot pareizi izgatavotu nemedicīnisko masku. Tai jābūt izgatavotai no vismaz trīs kārtām atbilstoša materiāla (kokvilna, neilons utml.) un kurai ir saites tās fiksēšanai aiz ausīm vai sasiešanai aiz galvas.
Šobrīd ir pierādīta sejas masku efektivitāte Covid-19 izplatības ierobežošanai, tādēļ aizsardzībai ir jāizvēlas medicīniskā vai higiēniskā sejas maska.
Darba devējiem, kas nodrošina pakalpojumu sniegšanu tur, kur pulcējas liels skaits cilvēku (tirdzniecības vietās, sabiedriskajā transportā, u.c.) darbinieku aizsardzībai turpmāk sejas vairogus drīkst lietot tikai kopā ar sejas masku. Īpaši svarīgi tas ir šobrīd, kad iespējama ir vīrusu jaunā, daudz lipīgākā paveida izplatība sabiedrībā.
Sejas vairogu efektivitāte nav pierādīta. Lai ierobežotu vīrusa izplatību, mutes un deguna aizsegam ir cieši jāpieguļ sejai, ko nodrošina sejas maska, savukārt gar vairoga malām elpošanas ceļu pilieni brīvi nokļūst apkārtējā vidē.
Atbilstoši Pasaules veselības organizācijas (PVO) rekomendācijām1 sejas aizsegam jābūt:
Šādus nosacījumus nevar nodrošināt ar šallēm, lakatiņiem vai citiem pielāgotiem aizsegiem, jo tie nepieguļ cieši sejai, tos nav iespējams ērti un pareizi nomainīt, kā arī šos izstrādājumus ne vienmēr var mazgāt 60oC temperatūrā. Tāpat, ņemot vērā materiālus, no kā parasti izgatavo šalles un lakatiņus, tie nenodrošina pietiekamu elpceļu pielienu aizturi.
Sejas masku var nevalkāt:
Vienlaikus alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekme nav pamats sejas maskas nelietošanai. Jāuzsver, ka nav zinātniska pamatojuma, ka sejas maskas lietošana var pasliktināt cilvēku ar elpošanas ceļu, sirds asinsvadu vai citām hroniskām slimībām veselības stāvokli.
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs ir izstrādājis ieteikumus, kā izvēlēties kvalitatīvu sejas masku – tos lasi TE.
Sejas masku vari uzšūt mājas arī pats. Maskai jābūt izgatavotai no blīva auduma kombinācijām un jāsatur vismaz trīs slāņus. Maskai ir cieši jāpieguļ sejai, to piestiprinot ar saitēm aiz ausīm vai sasienot ap galvu. Vienlaikus maskai jābūt tādai, lai tā ļautu brīvi elpot, būtu ērti lietojama un labi pieguļ sejai un to nav ik pa laikam jāsakārto pieskaroties ar rokām. Jānodrošina, ka maska ir viegli mazgājama, lai to varētu lietot atkārtoti.
Sabiedriskajā transportā visbiežāk nevar ievērot 2 metru savstarpējo distanci un ir apgrūtināta salona vēdināšana, līdz ar to maska ir papildu drošības elements, lai samazinātu Covid-19 izplatību.
Kamēr Latvijā kopumā salīdzinoši maz cilvēku slimoja ar Covid-19, tiešām bija maza iespēja inficēties sabiedriskajā transportā. Tomēr jau tad tika norādīts, ka situācija var mainīties. Tagad saslimstība Latvijā ir strauji palielinājusies, vīrusa cirkulācija ir novērojama vietējā sabiedrībā un līdz ar to ir arī lielāka iespēja, ka, piemēram, autobusā brauc kāds, kurš ir slims ar Covid-19.
Pēdējā laikā SPKC biežāk uzrunā sabiedrību, aicinot atsaukties cilvēkus, kuri ir braukuši konkrētā maršrutā, jo tur bija ar Covid-19 slims cilvēks. Ja šādā situācijā visi būtu valkājuši masku, būtu mazāka iespējamība, ka kāds būtu inficētos.
Iesakām līdzi kabatā vai somā nēsāt dezinfekcijas līdzekli. Tas noderēs arī citās situācijās.
Nē, tikai maskas lietošana vien nepasargās no saslimšanas ar Covid-19, bet mazinās šīs infekcijas izplatīšanās iespējas. Cilvēks pats var nezināt, ka ir saslimis ar Covid-19, tāpēc maska mazinās iespēju gaisā nonākt pilieniem ar vīrusa klātbūtni. Tā tu pasargāsi citus un citi tevi.
Iesakām iegādāties vai uzšūt pašam vairākas auduma maskas, ko var izmantot uz maiņām. Interesējies arī savā pašvaldībā par atbalstu mazturīgām un trūcīgām personām. Tāpat aicinām iespēju robežās samazināt publisku vietu apmeklējumu, braucienu skaitu sabiedriskajā transportā vai veikala apmeklējumu.
Epidemiologu noteikto profilakses pasākumu neievērošana nozīmēs infekcijas strauju izplatīšanos sabiedrībā, kas diemžēl var skart katru personīgi. Sodīšana par noteikumu neievērošanu nav mērķis, bet valdība 20. oktobrī atbalstīja, ka par mutes un deguna aizsega nelietošanu cilvēkam varēs piemērot brīdinājumu vai naudas sodu no 10 līdz 50 eiro. To varēs darīt Valsts vai pašvaldības policija.