Darbnespējas lapu var izsniegt ārstniecības iestādes ārsts vai ārsta palīgs, zobārsts, ārstniecības iestādē nodarbināta vecmāte. Darbnespējas lapu izsniedz pēc personas personīgas apskates un izmeklēšanas, pieņemto lēmumu pamatojot medicīniskajā dokumentācijā un nosakot ārstēšanās režīmu, kas konkrētajā laikposmā noteikts atbilstoši personas veselības stāvoklim (ārstēšana stacionārā, mājas vai brīvais režīms), kā arī izdara par to ierakstu personas medicīniskajā dokumentācijā.
Atsevišķos gadījumos darbnespējas lapu var izsniegt attālināti, piemēram akūtas augšējo elpceļu saslimšanas gadījumā (par pirmajām trim darbnespējas dienām), vai, ja personai konstatēta saslimšana ar kādu bīstamo infekcijas slimību un citos gadījumos, kuri noteikti regulējumā par darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtību.
Ja nākas saslimt esot ārvalstīs, personai jāvēršas ārstniecības iestādē šajā ārvalstī, kura tad izsniegs darbnespēju apliecinošu dokumentu. Ja saslimšana turpinās atgriežoties Latvijā, personai jāvēršas pie Ģimenes ārsta.
Vairāk par to, kādai informācijai jābūt iekļautai ārvalstīs izsniegtam darbnespējas dokumentam kā arī par slimības pabalsta saņemšanas tiesībām un apjomu var uzzināt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā.
Veselības inspekcija īsteno darbnespējas lapu izsniegšanas pamatotības uzraudzību gadījumos, kad no pacienta, darba devēja vai tiesībsargājošām iestādēm saņemts iesniegums par iespējams nepamatotu darbnespējas lapas izsniegšanu. Vēršam uzmanību, ka personu sūdzības par darbnespējas lapu izsniegšanas kārtību izskata ārstniecības iestādes vadītājs un Veselības inspekcija. Iesniedzot sūdzību par darbnespējas lapas izsniegšanu, persona norāda apstākļus, kas ļauj apšaubīt darbnespējas lapu izsniegšanas pamatotību.
Darbnespējas lapu izsniedz:
- sakarā ar slimību (arī arodslimību) vai traumu (arī nelaimes gadījumu darbā), kas saistīta ar darbspēju zaudēšanu;
- ja nepieciešams saņemt ārstniecisku vai profilaktisku medicīnisko palīdzību;
- ja nepieciešama izolācija karantīnas laikā;
- ja atveseļošanās laikā pēc slimības (traumas) saskaņā ar medicīnisku atzinumu darbspēju atjaunošanai nepieciešams ārstēties rehabilitācijas iestādē;
- sakarā ar stacionārā veicamu protezēšanu vai ortozēšanu;
- sakarā ar stacionārā veicamu izmeklēšanu, ja ir ārsta norīkojums;
- personai, kas kopj slimu bērnu;
- grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laikā.
Ja darbnespēja turpinās ilgāk par 26 nedēļām, ārstam ir pienākums nosūtīt darbnespējīgo personu uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisiju. Komisija sniedz atzinumu par darbnespējas lapas pagarināšanu vai nosaka invaliditāti.
Sīkāku informāciju par darbnespējas lapu izsniegšanas kārtību iespējams saņemt pa tālruni 67081600.