Šobrīd tirgū ir tabakas aizstājējprodukti (beztabakas nikotīna paciņas), kas satur ķīmisko maisījumu ar nikotīnu – vielu, kuras ķīmiskais nosaukums ir 3-[(2S)-1-methylpyrrolidin-2-yl]pyridine (CAS Nr. 54-11-5). Nikotīns ir spēcīga nervu sistēmu apdraudoša inde un tam noteikta harmonizētā klasifikācija ar Eiropas Parlamenta un Padomes regulu (EK) Nr. 1272/2008 (2008. gada 16. decembris) par vielu un maisījumu klasificēšanu, marķēšanu un iepakošanu (turpmāk – CLP regula). Saskaņā ar CLP regulu nikotīns klasificēts kā otrās kategorijas akūti toksiska viela uzņemot orāli, dermāli vai ieelpojot. Papildus tam nikotīnam ir noteikta otrās kategorijas hroniska bīstamība iedarbībai uz vidi.
Uz beztabakas nikotīna paciņām kā ķīmiskiem maisījumiem attiecas CLP regulas 4. panta 1. punktā noteiktais pakārtota lietotāja un importētāja pienākums pirms ķīmisku maisījumu laišanas tirgū tos klasificēt saskaņā ar CLP regulas II sadaļu “BĪSTAMĪBAS KLASIFIKĀCIJA”. Lai maisījumu klasificētu saskaņā ar CLP regulu, komersantam nepieciešama dokumentāri apliecināta informācija par nikotīna procentuālo koncentrāciju maisījumā.
Savukārt, saskaņā ar CLP regulas 4. panta 4. punktu, ja ķīmisks maisījums ir klasificēts kā bīstams, piegādātājam ir jānodrošina, ka pirms laišanas tirgū maisījums ir arī marķēts un iepakots atbilstīgi CLP regulas III un IV sadaļai.
Tātad beztabakas nikotīna paciņās esošais ķīmiskais maisījums ir jāklasificē saskaņā ar CLP regulu un kā bīstams ķīmiskais maisījums tas jāmarķē un jāiepako saskaņā ar CLP regulā noteiktajām prasībām.
|
Jāievēro CLP regulas 35. panta 2. punkta prasības attiecībā uz bīstama maisījuma iepakojumu, kuru piegādā plašākai sabiedrībai. Iepakojums nedrīkst būt tādas formas vai ar tādu grafisko noformējumu, kas varētu izraisīt bērnu aktīvu ziņkārību vai maldināt patērētājus, nedrīkst būt līdzīgs noformējumam, kādu izmanto pārtikai, dzīvnieku barībai, medicīnai vai kosmētikas līdzekļiem.
Ja maisījums atbilst CLP regulas II pielikuma 3.1.1. iedaļas prasībām, tā iepakojums ir jānodrošina ar bērniem nepieejamu aizdari saskaņā ar II pielikuma 3.1.2. iedaļu.
Tātad jebkura tilpuma atverams un no jauna aizverams iepakojums, kurš pieejams mazumtirdzniecībā un satur maisījumu ar nikotīnu, kura dēļ tas klasificēts akūtas toksicitātes 3. kategorijā, ir jāaprīko ar bērniem nepieejamu aizdari, kas atbilst standartam EN ISO 8317.
|
Bīstamiem ķīmiskiem maisījumiem jānodrošina drošības datu lapas latviešu valodā saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 1907/2006 (2006. gada 18. decembris), kas attiecas uz ķimikāliju reģistrēšanu, vērtēšanu, licencēšanu un ierobežošanu (turpmāk – REACH regula) 31. pantu.
Ķīmisko vielu ražotājiem vai importētājiem, kuri Eiropas Savienībā ražo vai importē ķīmiskās vielas vai vielas maisījumos vairāk nekā vienu tonnu gadā, jāveic ķīmisko vielu reģistrācija saskaņā ar REACH regulas 5. pantu, ja ķīmiskās vielas ražotājs nav nozīmējis vienīgo pārstāvi Eiropas Savienībā saskaņā ar REACH regulas 8. pantu. Ja ir nozīmēts vienīgais pārstāvis, importētāja rīcībā jābūt dokumentam no ražotāja par tiesībām izmantot reģistrācijas numuru, kas tika izsniegts vienīgajam pārstāvim. Saskaņā ar REACH regulas 5. pantu, tirgū var laist tikai tādas ķīmiskās vielas un vielas maisījumos, kas reģistrētas Eiropas Ķīmisko vielu aģentūrā (ECHA), iesniedzot reģistrācijas dokumentāciju atbilstoši REACH regulas prasībām. Palīdzības dienesta funkciju REACH regulas izpratnē Latvijā pilda VSIA „Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” (turpmāk - LVĢMC) un sniedz padomus ražotājiem, importētājiem, pakārtotiem lietotājiem un visām citām ieinteresētām pusēm par to attiecīgiem jautājumiem, pienākumiem un saistībām saskaņā ar REACH regulu.
Saskaņā ar Ministru kabineta 2015. gada 22. decembra noteikumu Nr. 795 „Ķīmisko vielu un maisījumu uzskaites kārtība un datubāze” III. nodaļu personai, kas ķīmisko vielu vai maisījumu ražo vai ieved Latvijas teritorijā no citas Eiropas Savienības dalībvalsts vai no jebkuras valsts ārpus Eiropas Savienības ir jāsniedz pārskats par darbībām ar ķīmiskām vielām un maisījumiem LVĢMC. Pārskatu sniedz, ja Latvijas teritorijā ievesto ķīmisko vielu vai ķīmisko maisījumu daudzums pārsniedz 100 kg gadā. Par nikotīnu kā 2. kategorijas akūti toksisku vielu pārskatu LVĢMC sniedz, ja ievestais vai saražotais vielas daudzums pārsniedz 10 kg gadā.