Veselības inspekcija informē, ka Saeimā 2024. gada 11. janvārī pieņemti grozījumi Tabakas likumā (turpmāk –  grozījumi),  kas stājās spēkā 2024. gada  8. februārī. 

Līdz ar to Veselības inspekcija saņem daudz jautājumus, uz kuriem ir sagatavojusi skaidrojumu sabiedrībai, īpaši komersantiem par prasībām tabakas izstrādājumiem gan minēto grozījumu ietvaros, gan Tabakas izstrādājumu, tabakas aizstājējproduktu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likuma (turpmāk – Tabakas likums) noteikto prasību ietvaros.

Zemāk sagatavotais skaidrojums sniegts par prasībām, kas  noteiktas Tabakas likumā  un ir Veselības inspekcijai noteikto kompetenču ietvaros (Tabakas likuma 12. panta  otrā daļa). 

Inspekcija skaidro, ka attiecībā uz tabakas izstrādājumiem Tabakas likuma grozījumi paredz sekojošo:

  1. Papildināt Tabakas likuma 3. panta otrās daļas 4. punktu sekojošā redakcijā:

4) smēķēšanai paredzētu tabakas izstrādājumu, arī jaunieviestu tabakas izstrādājumu, sastāvā ir piedevas, kas atvieglo ieelpošanu vai nikotīna uzņemšanu, tajā skaitā mentols, tā analogi un geraniols.”, kas stājas spēkā 2024. gada 1. augustā.

Veselības inspekcija izsaka pateicību visiem komersantiem, kas jau šobrīd laicīgi un brīvprātīgi veikuši korektīvos pasākumus!

  1. Papildina Tabakas likuma 3. panta trešo daļu ar jaunu 4.punktu, kurā noteikts, ka aizliegts laist tirgū cigaretes, ja tās neatbilst degšanas un ugunsdrošības prasībām attiecībā uz pašdziestošām cigaretēm, kas stājas spēkā 2024. gada 8. februārī.
  2. Papildina Tabakas likuma 4.pantā, papildinot to ar diviprim daļu un arī piekto daļu, kas attiecas uz cigarešu samazinātas degšanas spējas prasībām un to nodrošināšanas kārtību:

(21) Cigarešu samazinātas degšanas spējas prasības nosaka standarts LVS EN 16156 "Cigaretes. Degšanas spējas novērtēšana. Drošuma prasības", un tā testēšanas metodi nosaka standarts LVS EN ISO 12863 "Standarta testa metode cigarešu izraisītas aizdegšanās novērtēšanai", stājās spēkā 2024. gada 8. februārī.

(5) Ražotāji un importētāji nodrošina cigarešu testēšanu atbilstoši šā panta 2.1 daļā noteiktajiem standartiem. Ražotāji un importētāji pirms cigarešu laišanas tirgū iesniedz Veselības inspekcijai akreditētu laboratoriju izsniegtus testēšanas pārskatus kopā ar novērtējumu, kas pierāda, ka cigaretes atbilst šā likuma 3.panta trešās daļas 4.punkta prasībām. Veselības inspekcijai ir tiesības atlasīt un testēt cigarešu paraugus, lai kontrolētu cigarešu atbilstību samazinātas degšanas spējas prasībām”, stājās spēkā 2024. gada 8. februārī.

Sadaļā "EU-CEG Latvijas datu repozitorijā paziņotie tabakas izstrādājumi, augu smēķēšanas produkti, elektroniskās cigaretes un uzpildes flakoni" ir atrodams  Excel fails ar nosaukumu “Piedāvāšanai LV tirgū paziņotie tabakas izstrādājumi, e-cigaretes un uzpildes flakoni (atjaunots dd.mm.gg)”, tajā ir atrodama informācija par produktiem, kas ir paziņoti EU-CEG Latvijas datu repozitorijā un par kuriem ir veikta samaksa atbilstoši Tabakas likuma 5. panta pirmajai daļai.

Ņemot vērā grozījumus, ražotājiem un importētājiem jāņem vērā, ka var iztirgot atlikumus, kas palikuši mazumtirdzniecībā līdz 2024. gada 1. augustam, attiecīgi tikai tos produktus, par kuru datu apstrādi veikta samaksa un tie ir Inspekcijas vietnē publicētajā sarakstā  Piedāvāšanai Latvijas tirgū sarakstā” !

Atgādinājums!

Veselības inspekcija atgādina, ka tikai normatīvā akta tekstam ir juridisks spēks.

Tabakas izstrādājums — izstrādājums, ko var lietot un kas kaut vai daļēji sastāv no tabakas, kura ir vai nav ģenētiski modificēta (Tabakas likuma 1. panta 31.punkts).

Cigarete, cigarilla, cigārs, tinamā tabaka, ūdenspīpju tabaka, karsējamā tabaka vai jaunieviests tabakas izstrādājums.

Jaunieviests tabakas izstrādājums — bezdūmu tabakas izstrādājums vai smēķēšanai paredzēts tabakas izstrādājums, kas neietilpst nevienā no šādām kategorijām — cigaretes, tinamā tabaka, pīpju tabaka, ūdenspīpju tabaka, cigāri, cigarillas, košļājamā tabaka, šņaucamā tabaka vai orālai lietošanai paredzētā tabaka — un kas laists tirgū pēc 2014. gada 19. maija (Tabakas likuma 1.panta 12.punkts).

Karsējams tabakas izstrādājums — jaunieviests tabakas izstrādājums, ko lieto, izmantojot karsēšanas procesu, lai izdalītu emisijas, kas satur nikotīnu un citas ķīmiskas vielas, kuras ieelpo patērētājs, un kas atkarībā no tā īpašībām ir bezdūmu tabakas izstrādājums vai smēķēšanai paredzēts tabakas izstrādājums (Tabakas likuma 1.panta 121 punkts).

Smēķēšanai paredzētie tabakas izstrādājumi — tabakas izstrādājumi, kas nav bezdūmu tabakas izstrādājumi*, arī cigaretes, cigarillas, cigāri, tabakas izstrādājumi, ko var lietot, izmantojot degšanas vai karsēšanas procesu, un tabaka, kas paredzēta vienīgi izmantošanai pīpē (pīpju tabaka), tabaka, ko patērētāji vai mazumtirdzniecības vietas var izmantot cigarešu izgatavošanai (tinamā tabaka), tabakas izstrādājums, ko var lietot, izmantojot ūdenspīpi (ūdenspīpju tabaka) (Tabakas likuma 1. panta 27. punkts).

*Bezdūmu tabakas izstrādājums ir (Tabakas likuma 1.panta 4.punkts):

 — košļājamā tabaka (bezdūmu tabakas izstrādājums, kas paredzēts vienīgi košļāšanai);

— šņaucamā tabaka (bezdūmu tabakas izstrādājums, ko var lietot caur degunu);

orālai lietošanai paredzētā tabaka.

Orālai lietošanai paredzētie tabakas izstrādājumi, kuri pilnībā vai daļēji gatavoti no tabakas un ir pieejami pulvera vai smalku granulu veidā vai jebkādā šo veidu apvienojumā, īpaši tādi izstrādājumi, kas safasēti porciju maisiņos vai porainos maisiņos.

Saskaņā ar Tabakas likuma 3.panta pirmās daļas 1. un 2.punktu Latvijā  aizliegts laist tirgū šņaucamo tabaku, košļājamo tabaku un tabakas izstrādājumus orālai lietošanai!

Aizliegts laist tirgū tabakas izstrādājumus, ja:

  1. tabakas izstrādājumu sastāvā ir vitamīni vai citas piedevas, kas rada iespaidu, ka tabakas izstrādājums ir labvēlīgs veselībai vai samazina veselības apdraudējumu;
  2. tabakas izstrādājumu sastāvā ir kofeīns vai taurīns, vai citas piedevas un stimulējoši savienojumi, kas tiek saistīti ar enerģiju un vitalitāti;
  3. tabakas izstrādājumu sastāvā ir piedevas, kas ietekmē emisiju krāsu;
  4. smēķēšanai paredzētu tabakas izstrādājumu, arī jaunieviestu tabakas izstrādājumu, sastāvā ir piedevas, kas atvieglo ieelpošanu vai nikotīna uzņemšanu, tajā skaitā mentols, tā analogi un geraniols;
  5. tabakas izstrādājumu sastāvā ir piedevas, kam nesadedzinātām piemīt kancerogēnas, mutagēnas un reproduktīvajai sistēmai toksiskas īpašības;
  6. tabakas izstrādājumu sastāvdaļām nav piemēroti Eiropas Parlamenta un Padomes 2006.gada 18.decembra regulā Nr. 1907/2006, kas attiecas uz ķimikāliju reģistrēšanu, vērtēšanu, licencēšanu un ierobežošanu (REACH) paredzētie noteikumi;
  7. tabakas izstrādājumi satur piedevas tādā daudzumā, ka šo izstrādājumu lietošanas laikā ievērojami vai izmērāmi palielinās tabakas izstrādājuma toksiskā vai atkarību izraisošā ietekme vai arī palielinās tai piemītošās kancerogēnās, mutagēnās un reproduktīvajai sistēmai toksiskās īpašības, un tas ir zinātniski pamatots.

Aizliegts laist tirgū cigaretes, ja:

  1.  maksimālais darvas emisiju līmenis cigaretē pārsniedz 10 miligramus vienā cigaretē;
  2.  maksimālais nikotīna emisiju līmenis cigaretē pārsniedz vienu miligramu vienā cigaretē;
  3.  maksimālais oglekļa monoksīda emisiju līmenis cigaretē pārsniedz 10 miligramus vienā cigaretē;
  4.  tās neatbilst degšanas un ugunsdrošības prasībām attiecībā uz pašdziestošām cigaretēm, stājās spēkā 2024. gada 8. februārī.

Ražotāji un importētāji nodrošina cigarešu testēšanu atbilstoši noteiktajiem standartiem:

  • Cigarešu samazinātas degšanas spējas prasības nosaka standarts LVS EN 16156 "Cigaretes. Degšanas spējas novērtēšana. Drošuma prasības";
  • Testēšanas metodi nosaka standarts LVS EN ISO 12863 "Standarta testa metode cigarešu izraisītas aizdegšanās novērtēšanai”.

Ražotāji un importētāji pirms cigarešu laišanas tirgū (attiecas uz cigaretēm, kas paziņotas EU-CEG pēc 08.02.2024) iesniedz Veselības inspekcijai akreditētu laboratoriju izsniegtus testēšanas pārskatus kopā ar novērtējumu, kas pierāda, ka cigaretes atbilst šā likuma 3.panta trešās daļas 4.punkta prasībām.

Informāciju šobrīd Veselības inspekcijai sniedz,  iesūtot uz e-pastu vi@vi.gov.lv , pēc MK noteikumu Nr. 440 stāšanās spēkā caur EU-CEG.

Raksturīgā aromāta aizliegums pašreiz attiecas uz cigaretēm, tinamo tabaku un karsējamiem tabakas izstrādājumiem! 

Aizliegums neattiecas uz piedevām, kas ir būtiskas cigarešu, tinamās tabakas un karsējamu tabakas izstrādājumu ražošanai, ja vien šīs piedevas nerada raksturīgu aromātu un būtiski vai izmērāmi nepalielina izstrādājuma spēju radīt atkarību, toksicitāti vai kancerogēnas, mutagēnas un reproduktīvajai sistēmai toksiskas īpašības.

Pašreiz raksturīgā aromāta aizliegums netiecas uz cigarillām, cigāriem, ūdenspīpju tabaku.

Raksturīgs aromāts — izteikta smarža vai garša, kas nav tabakas smarža un garša un ko rada piedeva vai piedevu kombinācija, bet ne tikai augļu, garšvielu, garšaugu, alkohola, konfekšu, mentola vai vaniļas, un kas ir sajūtama pirms tabakas izstrādājuma lietošanas vai tās laikā (Tabakas likuma 1.panta 22.punkts).

Nē! Aizliegts laist tirgū tabakas izstrādājumus, ja to filtri, papīri, iepakojums, kapsulas satur aromatizētājus vai jebkādus tehniskus elementus, kas var mainīt attiecīgo tabakas izstrādājumu smaržu vai garšu, vai to dūmu intensitāti. Filtri, papīri vai kapsulas nesatur tabaku vai nikotīnu.

Visiem tabakas izstrādājumiem, kas tiek laisti tirgū Latvijā, ir jābūt marķētiem atbilstoši Tabakas likuma prasībām (Tabakas likuma 7.pants).

Uz katras smēķēšanai paredzētā tabakas izstrādājuma iepakojuma vienības un jebkāda ārējā iepakojuma ir drukāti šādi brīdinājumi par ietekmi uz veselību:

  1. vispārīgais brīdinājums: "Smēķēšana nogalina — atmetiet tagad!";
  2. informatīvs uzraksts: "Tabakas dūmos ir vairāk nekā 70 vielu, kas izraisa vēzi";
  3. kombinēts brīdinājums par ietekmi uz veselību, kas papildināts ar šādu informāciju par smēķēšanas atmešanu:

"Lūdz palīdzību! 67037333; ww.spkc.gov.lv".

Uz katras tabakas izstrādājuma, kas ir bezdūmu, iepakojuma vienības un jebkāda ārējā iepakojuma ir drukāts šāds brīdinājums par ietekmi uz veselību (Tabakas likuma 7.panta trešā daļa):

"Šis tabakas izstrādājums kaitē Jūsu veselībai un rada atkarību".

Brīdinājumu noformēšanas un novietošanas prasības uz konkrētu tabakas izstrādājumu veidu iepakojuma nosaka Ministru kabineta (2016. gada 17. maija noteikumi) Nr. 306 „Noteikumi par prasībām uz iepakojumiem izvietojamiem brīdinājumiem par ietekmi uz veselību” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 306).

MK noteikumos Nr. 306 ir precīzi norādītas iepakojuma vienības virsmas, uz kurām jāizvieto brīdinājumi par ietekmi uz veselību, kombinētie brīdinājumi un tajos ietveramie rakstveida brīdinājumi; norādītais virsmas laukums procentos, kādu attiecīgais brīdinājums nosedz; norādījumi, kā jāizvieto brīdinājumi uz dažādas formas, lieluma un dizaina iepakojumiem; norādījumi par uzraksta burtiem izmantojamo fontu un citi detalizēti norādījumi.

Komersanti, kuri laiž tirgū tabakas izstrādājumus, var aizpildīt

Lai gūtu ieskatu, vai marķējums ir noformēts atbilstoši prasībām.

Tabakas izstrādājumu mazumtirdzniecības vietās jābūt redzamam uzrakstam, kas brīdina pircējus, ka tabakas izstrādājumu lietošana nopietni kaitē cilvēka veselībai (Tabakas likuma 8.panta astotā daļa).

Attiecībā uz smēķējamo produktu izvietošanu mazumtirdzniecības vietās pircējiem redzamās vietās aicinām sazināties ar Valsts policiju vai pašvaldības policiju.

Informācija  par tabakas izstrādājumiem jāiesniedz pirms to laišanas tirgū. Attiecībā uz jaunieviestiem tabakas izstrādājumiem, informācija jāiesniedz sešus mēnešus pirms attiecīgā izstrādājuma paredzētās laišanas tirgū.

Iesniedzamās informācijas apjomu un iesniegšanas kārtību nosaka Ministru kabineta  2016. gada 5. jūlija noteikumi Nr. 440 „Kārtība, kādā sniedz un apstrādā informāciju par tabakas izstrādājumiem, augu smēķēšanas produktiem, elektroniskajām cigaretēm un to uzpildes flakoniem” (turpmāk – noteikumi Nr.440). 

Par noteikumos minētās informācijas savlaicīgu un precīzu sniegšanu ir atbildīgs attiecīgā izstrādājuma ražotājs, ja tas veic komercdarbību Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomikas zonā.

Ja attiecīgā izstrādājuma ražotājs veic komercdarbību ārpus Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas un attiecīgā izstrādājuma importētājs veic komercdarbību Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomikas zonā, par pieprasītās informācijas sniegšanu ir atbildīgs attiecīgā izstrādājuma importētājs.

Detalizēta informācija komersantiem un instrukcijas par informācijas sniegšanu pieejamas Eiropas Komisijas mājaslapā (angļu valodā Step by step guide).

 

Ražotāji un importētāji saskaņā ar Veselības inspekcijas maksas pakalpojumu cenrādi veic samaksu par sniegtās informācijas apstrādi (Tabakas likuma 5.panta pirmajā daļa). 

Inspekcija informē, ka ražotāji un importētāji vai to filiāles Latvijā var aizpildīt 

 un nosūtīt uz e-pastu: dati@vi.gov.lv .

Ražotāji un importētāji vai to filiāles Latvijā saņems rēķinu uz EU-CEG norādīto e-pasta adresi, ja vien Inspekcija nebūs saņēmusi rēķina pieteikuma veidlapu, kurā norādīta cita e-pasta adrese rēķina nosūtīšanai. Rēķinā būs norādīts katra paziņotā produkta identifikācijas numurs EU-CEG, zīmolvārds, produkta veids un apmaksājamā summa.

Samaksa par EU-CEG paziņotajiem produktiem ir noteikta Ministru kabineta 2022. gada 11. janvāra noteikumos Nr. 24 „Veselības inspekcijas maksas pakalpojumu cenrādis"(turpmāk – cenrādis), kas stājās spēkā 2022. gada 15. janvārī.

Samaksa par katra paziņotā produkta informācijas apstrādi (saņemšanu, uzglabāšanu, apstrādāšanu, analizēšanu un publicēšanu):

  • 125,50 euro par pirmreizējo informācijas apstrādi (attiecīgi 19.punkts Inspekcijas maksas pakalpojumu cenrādī);
  • 78,49 euro par katru turpmāko gadu (attiecīgi 20.punkts Inspekcijas maksas pakalpojumu cenrādī).

Produkti, kam nav veikta produkta informācijas apstrādes maksa, nevar tikt laisti Latvijas tirgū./Plašāks skaidrojums sadaļā: “Informācijas sniegšana EU-CEG sistēmā un samaksa” .