Pārbaudes rezultāti
v

Noslēdzoties Veselības inspekcijas veiktajai pārbaudei „SIA Daugavpils reģionālā slimnīca”, SIA „ Daugavpils psihoneiroloģiskā slimnīca” saistībā ar trakumsērgas gadījumu  Veselības inspekcija ir izdarījusi turpmāk minētos secinājumus.

Veselības aprūpe pacientei tikusi nodrošināta atbilstoši tā brīža veselības stāvoklim. Pacientei tikusi nodrošināta ārstēšana, novērošana un atkārtota veselības stāvokļa izvērtēšana, tam mainoties. Informējam, ka  trakumsērga ir slimība, kas pēc simptomu parādīšanās vienmēr beidzas ar slimnieka nāvi.  

Veselības inspekcija vērš uzmanību, ka pēc zinātniskā literatūrā norādītiem datiem: „Trakumsērga ir infekcijas slimība, kuru ierosina vīruss, kas izplatās kontaktu ceļā. Vīrusa savairošanās  un izplatīšanās centrālajā nervu sistēmā ir strauja, agrīnie simptomi cilvēkam nav specifiski un izpaužas līdzīgi gripai-ar drudzi, galvassāpēm un vispārēju vājumu, kas ilgst pāris dienas. Slimībai progresējot, parādās nervu darbības traucējumi-bezmiegs, murgi, halucinācijas, elpošanas traucējumi, agresīva uzvedība u.c. simptomi. Trakumsērga pēc slimības simptomu parādīšanās nav ārstējama, iespējama tikai simptomātiska terapija, slimība vienmēr beidzas ar slimnieka nāvi. Laika periods no vīrusa iekļūšanas organismā līdz pirmo klīnisko pazīmju sākumam var būt no dažām dienām līdz pat 7 gadiem. Bieži trakumsērgu jauc ar vairākiem sindromiem, piem. Giljēna- Barē sindromu, akūtām psihozēm u.c. saslimšanām. Šādi pacienti primāri nonāk psihiatrijas slimnīcā. ASV 38% gadījumos diagnozi trakumsērga diagnosticē tikai pēc pacienta nāves pataloganatomiskā izmeklēšanā.

Pēc Eiropas Slimību un profilakses centra datiem-Indija minēta kā augsta riska ekspozīcijas teritorija, kur visbiežāk notiek inficēšanās ar trakumsērgu.

Vienīgais efektīvais veids, kā pasargāt veselību un dzīvību ir vakcinācija, kas uzsākta nekavējoties pēc iespējamās inficēšanās.”

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegtās informācijas Daugavpilī mirušai pacientei konstatētais trakumsērgas vīruss ģenētiski pieder vīrusiem, kas cirkulē Āzijā. Ir apstiprinājusies versija, ka sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā.

Ar sīkāku informāciju par trakumsērgu un tās profilaksi var iepazīties SPKC  mājas lapā:

https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/infekcijas-slimibas/apraksti/trakumserga