Oficiālā peldsezona Latvijā sākas 15. maijā, beidzas 15. septembrī. Veselības inspekcijas vides veselības speciālisti regulāri veic peldvietu ūdens kvalitātes monitoringu oficiālajās jūras un iekšzemes peldvietās. Peldvietu ūdens kvalitātes rādītājus pēc laboratorisko izmeklējumu saņemšanas novērtē speciālists un sniedz slēdzienu par ūdens kvalitāti – peldēties atļauts, peldēties nav ieteicams vai arī peldēties aizliegts.
Par oficiālo izmeklējumu rezultātiem tiek informēts peldvietas īpašnieks, ar masu mediju starpniecību - sabiedrība.
Ikviens iedzīvotājs var iesaistīties Latvijas peldvietu kvalitātes novērojumos, aizpildot anketu.
Kopsavilkums par oficiālo peldvietu peldūdens kvalitāti 2024. gada peldsezonā
Sākoties 2024. gada peldsezonai 15. maijā, visās Latvijas 59 oficiālajās peldvietās ūdens kvalitāte atbilda prasībām un tajās peldēties bija atļauts.
Kopumā peldsezonā līdz 15. septembrim 60 gadījumos tika noteikti ierobežojumi peldēties, tajā skaitā 13 ieteikumi nepeldēties un trīs aizliegumi peldēties mikrobioloģisko rādītāju pārsniegumu dēļ. Salīdzinot ar iepriekšējām peldsezonām, 2024. gada peldsezonā paņemts visvairāk papildparaugu, lai noteiktu mikrobioloģiskā piesārņojuma samazināšanos.
Šogad 11 gadījumos oficiālajās peldvietās tika noteikti arī peldēšanās ierobežojumi zilaļģu savairošanās dēļ g.k. Daugavas peldvietās Rīgā un Salaspilī, kas ir visaugstākais rādītājs, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem.
Visi noteiktie ierobežojumi peldsezonas laikā tika atcelti līdz ar informāciju par piesārņojuma vai zilaļģu savairošanās izbeigšanos.
Salīdzinot ar iepriekšējām peldsezonām no 2010. – 2023. gadam, 2024.gada peldsezonā tika noteikti visvairāk preventīvie ierobežojumi peldēties - 28 ieteikumi nepeldēties un pieci aizliegumi peldēties g.k. Rīgas jūras līča Jūrmalas peldvietās un Daugavas upes Rīgas peldvietās. Šis pieaugums ir saistīts ar klimata pārmaiņu ietekmi un 2024. gada jūlija beigu vētras sekām. 29. jūlijā Latvijas centrālo daļu skāra spēcīgs vējš un intensīvas lietavas, kas paaugstināja ūdens līmeni upēs un Rīgas līča piekrastē. Ar lietus ūdeņiem un piekrastes viļņiem ūdenstilpēs ieskalojās bioloģiskais piesārņojums un tas nelabvēlīgi ietekmēja peldvietu ūdens kvalitāti. Noteiktie ierobežojumi peldēties atkarībā no peldvietas ilga augstākais 15 dienas, līdz visus ierobežojumus, pamatojoties uz atkārtotām analīzēm un pašvaldību informāciju, bija iespējams atcelt.
Visi minētie 2024.gada peldsezonas ierobežojumi (noteikti gan mikrobioloģisko analīžu dēļ, gan preventīvie un zilaļģu savairošanās dēļ) bija noteikti 30 oficiālajās peldvietās no 59, bet 29 oficiālajās peldvietās netika noteiks neviens peldēšanās ierobežojums.
Savukārt Rāznas ezera peldvietā “Lipuški” 2024.gada peldsezonā notika projekta: “Erozijas risku mazināšana Rāznas Nacionālajā parkā, Rēzeknes novadā, 1. kārta “Lipuški”” būvniecības darbi un būvniecības objektā visā peldsezonas laikā un turpinoties būvniecībai arī ārpus peldsezonas peldēties ir aizliegts.