Augu smēķēšanas produkts — izstrādājums, kura pamatā ir augi, garšaugi vai augļi un kurš nesatur tabaku, un kuru var lietot, izmantojot degšanas vai karsēšanas procesu (Tabakas likuma 1. panta 2. punkts).

Augu smēķēšanas produkts nevar saturēt nikotīnu, kā arī augus un vielas, kas pakļaujas kontrolei pamatojoties uz narkotisko vielu apriti regulējošiem normatīviem aktiem.

Veselības inspekcija informē, ka Saeimā 2024. gada 11. janvārī pieņemtie Grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā (turpmāk – grozījumi Tabakas likumā), kas stājās spēkā 8. februārī, attiecas arī uz augu smēķēšanas produktiem. Līdz ar to komersantiem, kas laiž tirgū Latvijā augu smēķēšanas produktus, ir rūpīgi jāiepazīstas ar izmaiņām prasībās, lai laistu tirgū tikai likuma prasībām atbilstošu preci.

Zemāk sagatavotais skaidrojums sniegts par prasībām, kas  noteiktas Tabakas likumā  un uz tā pamata izdotajos Ministru kabineta noteikumos un ir Veselības inspekcijai noteikto kompetenču ietvaros (Tabakas likuma 12. panta  otrā daļa). 

  1.  Augu smēķēšanas produkta definīcija Tabakas likuma 1. panta 2. punktā  ir papildināta ar vārdiem „vai karsēšanas”, līdz ar to, augu smēķēšanas produkti ir lietojami ne vien degšanas, bet arī karsēšanas procesā. Atbilstoši pārejas noteikumu 15. punktam, šis grozījums stājas spēkā 2024. gada 1. augustā.  Tas nozīmē, ka visas prasības Tabakas likuma 3., 5., 6., 7., 8. pantā, kas līdz 2024. gada 1. augustam bija attiecināmas uz tiem augu smēķēšanas produktiem, kas tiek lietoti izmantojot degšanas procesu, sākot ar 2024. gada 1. augustu attiecas uz augu smēķēšanas produktiem, kurus izmanto karsējot.  
  2. No 2024. gada 1. augusta Veselības inspekcija ir kompetentā iestāde, kas kontrolē, vai par augu smēķēšanas produktiem ir veikta paziņošana saskaņā ar Tabakas likuma 3. panta pirmās daļas 3. punktu.
Atgādinājums!

Veselības inspekcija atgādina, ka tikai normatīvā akta tekstam ir juridisks spēks.

  1. Aizliegts laist tirgū augu smēķēšanas produktus, par kuriem nav iesniegta informācija Veselības inspekcijai (Tabakas likuma 3. panta pirmās daļas 3. punkts un 5. panta pirmā un otrā daļa).

Minētās informācijas iesniegšanas prasības attiecas uz augu smēķēšanas produktu ražotājiem un importētājiem. Prasības nosaka Ministru kabineta 2016. gada 5. jūlija noteikumi Nr. 440 " Kārtība, kādā sniedz un apstrādā informāciju par tabakas izstrādājumiem, tabakas aizstājējproduktiem, augu smēķēšanas produktiem, elektroniskajām cigaretēm un to uzpildes flakoniem" (turpmāk – MK noteikumi Nr. 440).

  1.  Uz katras augu smēķēšanas produkta iepakojuma vienības, kā arī uz jebkāda ārējā iepakojuma ir drukāts brīdinājums latviešu valodā par ietekmi uz veselību (Tabakas likuma 7. panta ceturtā daļa):

"Šī izstrādājuma smēķēšana kaitē Jūsu veselībai".

Jāņem vērā, ka:

  • Brīdinājums ir izvietots uz divām lielākajām virsmām un tas nedrīkst būt pārfrāzēts;
  • Brīdinājums ir drukāts uz iepakojuma vienības priekšējās un aizmugurējās virsmas
  • Brīdinājums ir izvietots paralēli galvenajam tekstam uz šim brīdinājumam paredzētās virsmas;
  • Brīdinājums ir drukāts ar melnu krāsu Helvetica treknrakstā uz balta fona, izvietots tam paredzētās virsmas centrā;
  • Brīdinājums sedz 30% no virsmas, uz kuras tas uzdrukāts.

Brīdinājumu par ietekmi uz veselību noformēšanas un novietošanas prasības uz iepakojuma nosaka Ministru kabineta 2016. gada 17. maija noteikumi Nr. 306 „Noteikumi par prasībām uz iepakojumiem izvietojamiem brīdinājumiem par ietekmi uz veselību”.

Augu smēķēšanas produktu mazumtirdzniecības vietās jābūt redzamam un salasāmam uzrakstam, kas brīdina pircējus, ka augu smēķēšanas produktu lietošana nopietni kaitē cilvēka veselībai (Tabakas likuma 8. panta astotā daļa).

Informācija par augu smēķēšanas produktiem jāiesniedz pirms to laišanas tirgū.

Iesniedzamās informācijas apjomu un iesniegšanas kārtību MK noteikumi Nr. 440).

Par MK noteikumos Nr. 440 minētās informācijas savlaicīgu un precīzu sniegšanu ir atbildīgs attiecīgā izstrādājuma ražotājs, ja tas veic komercdarbību Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomikas zonā.

Ja attiecīgā izstrādājuma ražotājs veic komercdarbību ārpus Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas un attiecīgā izstrādājuma importētājs veic komercdarbību Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomikas zonā, par pieprasītās informācijas sniegšanu ir atbildīgs attiecīgā izstrādājuma importētājs.

Par augu smēķēšanas produktiem šobrīd nav jāveic samaksa par sniegtās informācijas apstrādi. 

 

Informācijai!

Veselības inspekcija vērš uzmanību, ka tirgū var laist tikai tos augu smēķšēsanas produktus, kas ir publicēti  Veselības inspekcijas tīmekļa vietnes sadaļā  EU-CEG Latvijas datu repozitorijā paziņotie tabakas izstrādājumi, augu smēķēšanas produkti, elektroniskās cigaretes un uzpildes flakoni