Slimnīcu telpu pārveidošana infekciozo pacientu apkalpošanai var šķist vienkāršāka nekā citi zemāk apskatītie ēku veidi, tomēr vēl ir daudz apsvērumu, kas jāpārdomā.
Priekšroka - esošo veselības aprūpes iestāžu telpām vai izvietošana tām blakus, jo šeit būs pieejami pacientu ārstēšanā un aprūpē nepieciešamie speciālisti.
Lai mazinātu infekcijas izplatīšanās risku iestādes iekšienē un aizsargātu darbiniekus un pacientus, Inspekcija iesaka:
1. Pārprofilētu strukturālo nodaļu izvietot savrupās ēkās.
Atsevišķa ēka palīdz samazināt infekcijas izplatīšanās risku uz citām slimnīcas daļām, kā arī aizsargāt personālu un samazināt individuālo aizsardzības līdzekļu patēriņu.
2. Sistematizēt un sadalīt pacientu, medicīnas un cita personāla plūsmas.
Personālu ieteicams sadalīt grupās atkarībā no tā, cik daudz viņu veiktās manipulācijas ir saistītas ar infekcijas iespējamību. Katrai grupai nepieciešams nodrošināt riskam atbilstošu aizsargaprīkojumu. Darbiniekiem, kuri strādā tikai “tīrā” zonā, pietiek ar medicīniskās maskas izmantošanu. Izvaicājot pacientu un iegūstot anamnēzes datus, ārsts var izmantot masku, cimdus, brilles un vienreizēju ķirurģisku halātu. Bet medicīnas personālam, kuri veic intubācijas vai endoskopiskos izmeklējumus, nepieciešama visaugstākā aizsardzība.
3. Ja nav iespējams noorganizēt atsevišķu infekcijas slimību ēku, to var izvietot vienā ēkā ar citām nodaļām ar nosacījumu, ka:
- ir iespējams nošķirt infekcijas slimību nodaļu un citu profilu pacientu un darbinieku plūsmas – ir atsevišķas ieejas, izolētas telpas;
- ēka ir aprīkota ar izolētu pieplūdes un nosūces ventilācijas sistēmu. Pieplūdes ventilācijas sistēma padod tīru gaisu piesārņotā gaisa vietā, savukārt izplūdes sistēma darbojas pretēji: tā izvada no telpām piesārņoto gaisu, jo ir iespēja tīram un netīram gaisam sajaukties.
4. Funkcionālo zonu izvietojuma izkārtojums
Ņemot vērā, ka dažas slimnīcas daļas infekcijas pārnešanas varbūtības ziņā kļūst bīstamas, tad teritorija, ja tas ir iespējams, jāsadala „tīros” un „netīros” apgabalos, ievērojot šādus nosacījumus:
- Organizēt personāla iekļūšanu ēkā un iziešanu no tās tikai caur „tīrajām” zonām;
- Starp „netīro” un „tīro” zonu organizēt sanitāro kontrolpunktu, izslēdzot iespēju pāriet starp zonām, apejot to;
- Nodrošināt kontroli pie ieejas nodaļās;
- Var izmantot vizuālas norādes. Piemēram, visas „netīrās” zonas telpas var tikt apzīmētas ar lielām sarkanām zīmēm;
- Izstrādā higiēniskā un pretepidēmiskā režīma plānu saskaņā ar MK 16.02.2016. noteikumiem Nr.104 „Noteikumi par higiēniskā un pretepidēmiskā režīma pamatprasībām ārstniecības iestādē”.
5. Pacientu plūsmu sadalīšana
Nepieciešams veikt šādu plūsmu sadalījumu:
5.1. pacienti ar apstiprinātu COVID-19;
5.2. pacienti, kuriem nav COVID-19 simptomi un pazīmes.
Tāpat visos posmos būtu jānodala darbinieki, kuri strādās ar COVID-19 pacientiem, un pārējais personāls.
Ja nav iespējas telpiski nošķirt, ir nepieciešams savlaicīgi reorganizēt plūsmas, obligāti dezinficējot krustošanās vietas.
Izvietotos īpašos plakātos, diagrammās vai fotogrāfijās katram darbiniekam ir jāspēj indetificēt tīrās un netīrās plūsmas. Noderīgi būs arī vizuālie materiāli par aizsardzības līdzekļiem, kas nepieciešami katrā no telpām.
6. Uzņemšanas nodaļu reorganizācija
Pārvietotajai uzņemšanas nodaļas daļai jānodrošina nepieciešamais izolatoru skaits un diagnostikas telpas; tās jānošķir no zonas, kur neinfekciozi pacienti tiek hospitalizēti. Ir arī jānodrošina, lai pacienti ar apstiprinātu COVID-19 nekrustotos ar citiem. Pie ieejas uzņemšanas nodaļā vai ārpus tās ir jāaprīko šķirošanas laukumi.
Nepieciešams samazināt pacienta kustību neatliekamās palīdzības telpā. Lai to izdarītu, ieteicams izmantot principu „ārsts seko pacientam” (kad pacients atrodas specializētā telpā, un speciālisti nāk pie viņa ar mobilās diagnostikas aprīkojumu).
7. Pārprofilētu nodaļu optimizācija
Pārprofilētajām struktūrvienībām jābūt aprīkotām ar boksiem-izolatoriem un, ja iespējams, ar savu neatkarīgu ventilācijas sistēmu, vai vismaz ar savām personīgām sanitārajām telpām. Boksu skaita palielināšanu iespējams panākt, piemēram, ierīkojot starpsienas koplietošanas nodaļās, kas izgatavotas no mazgājama ģipškartona.
Visas pārprofilēto nodaļu telpas pieder „netīrai” zonai, pie kuras ieejas ir norādes par to.
8. Specifiskās prasības
8.1. Pietiekams individuālo aizsarglīdzekļu nodrošinājums, lai varētu veikt to nomaiņu pēc nepieciešamības.
8.2. Labi organizēta saziņa ar personālu – vislabāk bezvada zvanu pogas. Telpā varētu uzstādīt arī ierīci, ko parasti izmanto vecāki maziem bērniem, t.s. noklausīšanas ierīces. Izmantojot šo ierīci, pacienti var izteikt savas vajadzības un sūdzības, ja nepieciešams.
8.3. Pulsoksimetru nodrošinājums, piemēram 1 uz 4-5 pacientiem, lai personālam būtu vieglāk orientēties, ja COVID+ ar vieglu gaitu kļūst smagāks.