Veselības inspekcija atgādina, ka vienkāršākais un efektīvākais veids iekštelpu gaisa kvalitātes uzlabošanai klasēs ir regulāra mācību telpu vēdināšana. Ja skolā nav uzstādīta mūsdienīga un telpu specifikai atbilstoša ventilācijas sistēma, pietiekamu gaisa apmaiņu un CO2 līmeņa pazemināšanos iekštelpu gaisā iespējams nodrošināt:

  • vēdinot klases telpu pēc katras mācību stundas vismaz 10 minūtes (ziemā – vismaz 5 minūtes);
  • atverot vēdināšanai paredzēto logu (-us) pilnībā, nevis tikai pasīvajā vēdināšanas režīmā;
  • nodrošinot un sekojot līdzi tam, lai starpbrīžos skolēni atstātu mācību telpu;
  • vēdinot gaiteni, atpūtas un rekreācijas telpu pēc katra starpbrīža vismaz 10–20 minūtes (ziemā – vismaz 5 minūtes).

Vislabākā iekštelpu gaisa kvalitāte mācību telpās sasniedzama izmantojot gan mehānisko, gan dabisko ventilāciju jeb vēdināšana, pie tam, logus atverot pilnībā, ne vēdināšanas režīmā. Izglītības iestādē mācību telpa ir tā vieta, kurā izglītojamie un pedagogs pavada lielāko dienas daļu, bet telpas gaisa kvalitāte un ventilācijas efektivitāte ir ļoti būtiski priekšnosacījumi, lai mācību un darba vide neradītu papildus riskus drošībai un veselībai.

Vēdināšanas rutīna

Veselības inspekcija vēlās atgādināt, ka tieši dabiskās ventilācijas jeb vēdināšanas nozīmība apstiprinājās pagājušajā gadā (2023.g.) noslēgtajā, piecu gadu veiktajā pētījumā par vides kvalitāti un drošumu Latvijas skolās  “Izglītības iestāžu vides kvalitātes un drošuma pētījums”.