Zilaļģes

Palielinoties gaisa temperatūrai un saglabājoties sausajam laikam, pieaug arī zilaļģu savairošanās jeb ziedēšanas risks. Zilaļģes jeb cianobaktērijas aug dažādos ūdeņos un visbiežāk ir sastopamas saldūdeņos, kas ir barības vielām bagāti un kuros ir lēna ūdens apmaiņa. Latvijā ir sastopamas aptuveni 390 ziļaļģu sugas, starp kurām atsevišķas sugas ir poteniciāli toksiskas un spēj saražot cianotoksīnus jeb vielas ar augstu toksiskuma pakāpi, piemēram, dermatoksīnus, hepatotoksīnus un neirotoksīnus. Šie toksīni var radīt kaitējumu cilvēku veselībai -  visbiežāk izraisa ādas alerģiskās reakcijas, bet retāk gadījumos, kad cianotoksīni uzņemti ar lielu ūdens daudzumu, var izraisīt  aknu bojājumus un negatīvi ietekmēt neiromuskulāro sistēmu.

Visbiežāk ar cianotoksīniem saskaras cilvēka āda un gļotāda, tomēr cilvēka organismā zilaļģu radītie toksīni var iekļūt caur muti, piemēram, norijot ūdeni peldoties vai apēdot produktus (zivis, gliemjus), kas tos satur. Gadījumā, ja peldvietas krastā atrodas izžuvušas zilaļģes, to toksīni var iekļūt organismā ieelpojot to aerosolu un izkliedēties ar vēju. Ja ūdens, kurā ir masveidā savairojušās zilaļģes, netiek uzņemts lielā daudzumā, tad risks cianotoksīniem radīt kaitējumu cilvēka vai dzīvnieka veselībai ir neliels. Latvijā nav zināmi gadījumi, kad cianotoksīni būtu izraisījuši kaitējumu cilvēka veselībai.

Sākotnējā pazīme par zilaļģu savairošanos ūdenī ir vizuāli novērojami mazi zaļi vai dzeltenīgi punktiņi, kas peld ūdenī. Zilaļģēm savairojoties arvien vairāk, ūdens kļūst biezāks, duļķaināks, var iegūt zaļu, zilganzaļu vai dzeltenīgu nokrāsu un izskatīties kā plēve ar pavedieniem. Zilaļģu sadalīšanās procesā ūdens iekrāsojas netīri brūnā vai zaļganbrūnā krāsā, kā arī iegūst zupai līdzīgu konsistenci un nepatīkamu smaku, tieši šajā periodā toksīnu koncentrācija ūdenī ir visaugstākā. Ūdenī zilaļģu ziedēšana var būt novērojama 1-2 nedēļas, tomēr nav izslēdzama atkārtota zilaļģu savairošanās.

Vienmēr pirms došanās peldēt vizuāli novērtē peldvietas ūdens kvalitāti! Esi atbildīgs un informē arī apkārtējos par piesardzību peldvietā, kur novērojama zilaļģu ziedēšana.

Zilaļģes

1.attēls. Zilaļģes savairošanās sākumstadijā peldvietā “Lucavsalas līcis” (avots: RPP Ūdenslīdēju, glābēju un civilās aizsardzības nodaļa, 2024)

Ja peldvietā novēro zilaļģes to savairošanās sākumperiodā, kad ūdenī vērojami atsevišķi nelieli zaļi vai dzeltenzaļi punktiņi, tad peldēties ir atļauts. Ja šaubies par zilaļģu daudzumu peldvietā to savairošanās sākumperiodā, uzmanīgi iebrien ūdenī līdz ceļgaliem, un paskaties uz saviem kāju pirkstiem, ja zilaļģes traucē saredzēt kāju pirkstus, tad peldēties šajā peldvietā nav ieteicams un vēlams meklēt citu peldvietu.

Zilaļģes

2.attēls. Zilaļģu saskalojums peldvietas “Lucavsalas līcis” krastā (avots: RPP Ūdenslīdēju, glābēju un civilās aizsardzības nodaļa, 2024)

Ja peldvietas krastā vai piekrastes ūdenī ir nelielā daudzumā saskalotas zilaļģes, bet ūdens akvatorijs ir tīrs, tad peldēties ir atļauts. Ja pašā ūdens krastā ir saskalotas zilaļģes, tad neļauj bērniem atrasties piekrastes ūdenī!

Zilaļģes

3.attēls. Zilaļģu savairošanās peldvietā “Lucavsalas līcis” (avots: RPP Ūdenslīdēju, glābēju un civilās aizsardzības nodaļa, 2024)

Ja peldvietā redzi, ka vietām ūdens ir duļķains un tas ir zaļā, zilganzaļā krāsā un to klāj plēve, tad šādā ūdenī peldēties nav ieteicams (3. attēls).

Šis ieteikums jo īpaši attiecas uz jūtīgākiem cilvēkiem (maziem bērniem, gados vecākiem cilvēkiem, cilvēkiem ar jutīgu ādu un cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu). Šādu ūdeni nav ieteicams izmantot arī saimniecībā, dzīvnieku dzirdīšanai un makšķerēt.

 

Zilaļģes

4.attēls.  Zilaļģu masveida savairošanās Niniera ezerā (avots: ReTV.lv).

Ja ūdenī šī zaļā, zilganzaļā krāsas plēve, kas izskatās kā izlieta krāsa uz ūdens virsmas, aizņem lielu daļu ūdens virsmas, tad peldēties ir aizliegts (4. attēls)! Arī šādu ūdeni nav ieteicams izmantot saimniecībā, dzīvnieku dzirdīšanai un makšķerēt.


Zilaļģes

5.attēls. Zilaļģu atmiršana (avots: laukutikls.lv, 2014)

Ja peldvietā ūdens ir iekrāsojies zaļganbrūnā vai netīri brūnā krāsā un ieguvis zupai līdzīgu konsistenci un nepatīkamu smaku, tad peldēties ir aizliegts! Šādu ūdeni nav ieteicams izmantot saimniecībā, dzīvnieku dzirdīšanai un makšķerēt.

Ja peldūdenī pamani zilaļģes ziņo Veselības inspekcijai, sūtot e-pastu uz vide@vi.gov.lv vai aizpildi anketu  par peldvietas kvalitātes novērojumiem.